צילום הקליפ “לאהובי אשלח שלום” באנדלוסיה

בנסיעתי האחרונה לחבל אנדלוסיה שבספרד צילמתי קליפ של השיר האנדלוסי – לי חביבי אורסיל סלאם – لحبيبي ارسيل سلام לאהובי אשלח שלום – בעיבוד חדשני.

המוזיקה האנדלוסית הקלאסית היא שילוב של המסורת הערבית הקלאסי עם מסורות מוזיקליות נוספות שהתקיימו בספרד בשילוב עם המסורת הנוצרית ומסורות ברברית מצפון אפריקה.

גם היהודים שחיו בחבל ארץ זה הושפעו רבות מהשירה האנדלוסית והיא הייתה מנת חלקם ובמקומות רבים שולבה המוזיקה האנדלוסית עם שירת הפיוט.

בספרד ובמרוקו שמרו יהודים את המוזיקה האנדלוסית ואת המסורת שלה ובמקומות רבים שולבה המוזיקה האנדלוסית עם הפיוט ולכן הרגיש לי מאד טבעי לצלם את הקליפ באווירה המקורית בה התפתחה המוזיקה המופלאה הזו.

הסינגל הזה הוא השיר הראשון מתוך הדיסק והמופע הבא שלי שיכלול שירים אנדלוסיים קלאסיים בעיבודים חדשניים לצד שירי לדינו עתיקים המביאים את מחוזות הפיוט והמוזיקה של יהודי ספרד ומרוקו הספרדית וחומרים מקוריים בעברית וערבית.

הצילומים נערכו במבצר קסטיייאר במחוז קאדיס שבדרום ספרד נקודת תצפית גבוהה מלאה בהיסטוריה, מיסטיקה ורוח ובימים בעלי ראות טובה רואים ממנה את מיצר גיברלטר ומרוקו.

היום בו צילמנו היה יום גשום ובדרכנו אל המבצר בדרך תלולה ומרגשת מלאה בעצי שעם ואורן, ריחות של הר וצמחייה ים תיכונית התפללנו שיהיה יום של שמש ונוכל לצלם.

כאשר הגענו למבצר נענה אלוהים לבקשתנו ועננים עדינים כיסו את השמיים ואור נעים ורך סבב אותנו במשך כמה שעות טובות בהן יכולנו לצלם ברחובות היפהפים והמרגשים כשבלי שתיאמנו מראש באחת הסמטאות על אחד הקירות היה רשום המשפט el balcon de los amorosos – מרפסת האוהבים – בדיוק כמו נושא השיר שלנו – שיר אהבה מופלא.

לאחר שצילמנו ברחוב קיבלנו הזמנה נדיבה מעובד המקום לעלות אל הגג של המבצר שם נגלה לעינינו נוף יפהפה עצום ורחב ממדים עם מעוף של נשרים שחגו מעל ראשינו.

גם המגוון האנושי של אנשי הצילום היה מופלא ורב תרבותי וכלל אנשים מסרביה, יפן, ספרד וישראל ולווה בשיחה מרגשת על מלחמה ושלום אהבה וחמלה ועל כוחה של המוזיקה כיוצרת של חיבורים אנושיים אוניברסליים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים...